Boğazkale kaymakanlığına dönemin hitit arabaları imal edildi.

Proje ile; Hitit kaya kabartmaları ve tarihi verilerin ışığında Atlı Hitit Savaş Arabalarını günümüze taşımış bulunuyoruz. Bizler biliyoruz ki; Hititlerde atlı arabalar son derece önemli bir yere sahip olup, hem at yetiştiriciliği hem de atların insanların hizmetinde kullanımı konusunda oldukça ileri gitmiş bir medeniyettir. Hatta Hitit at arabaları için kendine has tekniği ile çok süratli olmaları nedeniyle “Uçan Arabalar” dendiği de bilinmektedir. Kadeş Barış Anlaşmasıyla neticelenen ve Hititlerle Mısırlılar arasında yapılan savaşta Hitit Savaş arabalarının teknik üstünlüğünün kendileri lehine bir sonuç doğurduğu bilinmektedir.

 

            Hattuşa’da İki Gün Projemiz kapsamında bir faaliyet kolu olarak da yukarıda bahsetmiş olduğumuz at arabalarının tekrar canlandırılması ve turizme kazandırılması amaçlanmıştır. Uzun süren araştırmalardan sonra yapımına başlanmış olan arabaların, tarihi gerçekliğe uygun olarak imal edilmesi için gayret sarf edilmiştir.

 

            İlçemize gelen ziyaretçiler bu arabaları Hattuşa Surları önünde görebilecek, burada kısa bir tur atabilecek, resim ve video çektirebileceklerdir. Atlı Hitit Savaş arabalarını kullanan kişiler de Hitit kıyafetli olup, arabada çeşitli Hitit aksesuarları mevcuttur.

 

Bu haliyle; ilçemize gelen ziyaretçileri, Hattuşa surları önünde kendilerini bekleyen Atlı Hitit arabaları ile zaman tünelinde yolculuğa bekliyoruz.

 Kaynak : Şehzade Fayton